Domek w górach do wynajęcia

Turystyka

Ofertę naszą kierujemy do turystów pieszych i rowerowych, na których czeka do przebycia 280 km malowniczych szlaków w paśmie Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Swoje podboje otwiera Chata Górska "Cyrla" na Makowicy, „Szkoła pod obłokami” na szczycie Kordowca, oraz schroniska na Przehybie i Niemcowej, gdzie można odpocząć na szlaku i niejednokrotnie kupić świeże mleko i sery czy też skosztować specjałów kuchni Czarnych Górali. Jesienią podczas wędrówek górskich można tu podziwiać piękny koloryt, jaki przywdziewa o tej porze roku mieszany iglasto-liściasty las. Zapraszamy na jagody (polana pod Niemcową) i na grzyby (podpowiadamy, że rydze rosną w Wierchomli). Na terenie gminy Piwniczna mają swoje trasy również zmotoryzowani turyści jeżdżący na quadach i motocyklach krosowych.
Poniżej podajemy przykładowe trasy górskie i rowerowe. Wszystkie trasy piesze mają swój początek w rynku, czyli nieopodal naszego domku-w-górach-do-wynajęcia.

 

 

 

Turystyka piesza

PROPOZYCJE WYCIECZEK PIESZYCH (wg.serwisu UMiG Piwniczna)

Wycieczki podzielono według stopnia trudności. W Beskidach o trudności trasy decyduje przede wszystkim długość trasy i różnica wysokości jaką musimy pokonać. Pamiętajmy, że nawet najłatwiejsza wycieczka w góry wymaga właściwego ekwipunku (wygodnego, sportowego obuwia i odzieży zabezpieczającej przed chłodem, wiatrem i deszczem). Mimo, że poruszamy się najczęściej po znakowanych szlakach koniecznie powinniśmy zabrać ze sobą mapę turystyczną na wypadek zejścia ze szlaku lub napotkania braków w oznakowaniu.

DLA WSZYSTKICH (1-2 godz. marszu)

· Wycieczka na Obidzę (930 m. npm.) i Eliaszówkę (1023m npm.).
Obidza – 930 m. npm. – jeden z najwyżej położonych przysiółków Piwnicznej. Znajduje się tu pensjonat „Bacówka” z restauracją serwującą dania regionalne. Do Bacówki można dotrzeć pieszo (spacer pod górę szlakiem czerwonym z pętli autobusowej zajmie około 1 – 1,5 godz. równą asfaltową, później betonową drogą), a także taksówką lub własnym samochodem.  Z okolic pensjonatu roztaczają się wspaniałe widoki na Beskid Sądecki. 15 min. dalej z hal za osiedlem piękna panorama Tatr, polecamy! Widok niestety nie zawsze dostępny (wymagana widoczność około 40 – 50 km.). Powrót tą samą drogą około 0,5 - 1 godz. Alternatywnie trase tę można pokonać zielonym szlakiem prowadzącym skrajem lasu wzdłuż naszej ul. Daszyńskiego, który dzięki projektowi unijnemu został "ucywilizowany" poprzez wyrównanie części ścieżek, zamontowanie zabezpieczeń oraz schodów terenowych, zaaranżowanie miejsc przystankowych i zagospodarowanie szczytu włącznie z budową platformy widokowej, zadaszonej wiaty i rowerowego toru przeszkód.
· Wycieczka do schroniska „Bacówka nad Wierchomlą”
Wyciąg krzesełkowy stacji narciarskiej Wierchomla jest czynny również latem, dzięki czemu uroki gór są dostępne również dla osób starszych, rodziców z małymi dziećmi, itp. Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą się wybrać na dłuższą wycieczkę, już sama jazda wyciągiem dostarczy niezapomnianych wrażeń, a po niej możliwość odwiedzenia schroniska górskiego „Bacówka nad Wierchomlą” (tylko 30 min. spaceru niebieskim szlakiem, odkrytym grzbietem oferującym rozległe panoramy) oraz prawdziwej bacówki oferującej wyrabiane na miejscu bundz i oscypki (10 min. od wyciągu). Powrót tą samą drogą i wyciągiem lub drogą dojazdową do schroniska z Wierchomli Małej około 1 godz.
Poza tym dla najmniej wprawnych turystów proponujemy spacery znakowanymi alejkami w leśnym parku zdrojowym na górze Kicarz w Piwnicznej, dolinami potoków Potasznia w Wierchomli, Łomniczanka w Łomnicy Zdrój, Jaworzynka w Kokuszce, lub odwiedzenie ruin zamku w Rytrze.

TRASY DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH (4–6 godz. marszu)

· Szlakiem czerwonym z Rytra do schroniska na Cyrli dalej przez Jaworzynę Kokuszczańską na Przełęcz Bukowinka, później szlakiem żółtym przez Jarzębaki do Piwnicznej.
Czas przejścia ok. 5 – 5,5 godz.
 Dojść do schroniska można od strony doliny Popradu z Rytra w kierunku Hali Łabowskiej szlakiem czerwonym około 1,5 godz. Szlak ten jest dość stromy i w dużej części prowadzi przez las. Łatwiejsze jest dotarcie do schroniska również z Rytra , ale przez położony wysoko przysiółek Makowica. Udac sie trzeba od centrum Rytra i stacji PKP początkowo za szlakiem czerwonym. obok ruin ryterskiego zamku i przez most nad potokiem. Tuż za mostem trzeba skręcić z drogi w prawo, przechodzimy obok leśniczówki i podchodzimy leśną drogą mniej więcej wzdłuż linii energetycznej doprowadzającej prąd do przysiółka Makowica.z piękną stojącą tu kapliczką. W przysiółku spotykamy żółty szlak gminny, który wygodną drogą doprowadzi nas do ostatniego odcinka szlaku czerwonego z Rytra, skąd do schroniska mamy już zaledwie kilka minut.
· Szlakiem czerwonym Kosarzyska – Obidza, dalej szlakiem zielonym przez Eliaszówkę do Piwnicznej.
Czas przejścia ok. 4 godz.
· Szlakiem żółtym z Piwnicznej na Niemcową, później czerwonym na Wielki Rogacz, stamtąd niebieskim do Obidzy i czerwonym do Kosarzysk.
Czas przejścia ok. 5 godz.
· Szlakiem żółtym z Piwnicznej na Niemcową, następnie czerwonym na Kordowiec (przy szlaku chatka ś.p. "Królowej Gór" babci Nowakowej) i powrót szlakiem niebieskim do Młodowa.
Czas przejścia ok. 5 godz.
· Z Łomnicy Zdrój (pętla autobusowa) niebieskim szlakiem na Halę Łabowską, powrót szlakiem żółtym przez Parchowatkę do Łomnicy Zdr., okolice szkoły. Uwaga! część trasy niebieskim szlakiem bardzo stromo pod górę, nie polecamy przejścia w odwrotnym kierunku, zwłaszcza w czasie lub po deszczu.
Czas przejścia ok. 5 godz.
· Szlakiem czarnym z Wierchomli Małej do schroniska Bacówka nad Wierchomlą, później szlakiem niebieskim na Pusta Wielką i zejście za znakami szlaku czerwonego do Wierchomli Wielkiej.
Czas przejścia ok. 4 godz.

TRASY DLA ZAAWANSOWANYCH (całodniowe, 7 – 10 godz. marszu)

· Szlakiem czerwonym z Kosarzysk (pętla PKS) przez Obidzę do Jaworek, dalej szlakiem zielonym przez Wąwóz Homole, powrót do Jaworek bez szlaku, stamtąd szlakiem żółtym przez Rezerwat Biała Woda na przełęcz Rozdziele, dalej niebieskim na Obidzę i czerwonym powrót do Kosarzysk.
Czas przejścia ok. 7 – 8 godz.
· Szlakiem żółtym z Piwnicznej na Niemcową, później czerwonym przez Wielki Rogacz na Radziejową (1262 m. npm. – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, wieża widokowa), powrót na Wielki Rogacz, dalej niebieskim na Obidzę i powrót szlakiem zielonym do Piwnicznej.
Czas przejścia ok. 8 godz.
· Niebieskim szlakiem z Piwnicznej do Łomnicy i dalej do schroniska na Łabowskej Hali, powrót szlakiem czerwonym przez Pisaną Halę do przeł. Bukowinka później żółtym przez Jarzębaki do Piwnicznej.

 

Kolarstwo górskie

 

Kolarstwo górskie

 

Gmina Piwniczna posiada bardzo dogodne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego. Już kilkanaście lat temu na jej terenie wyznakowano pięć szlaków rowerowych o łącznej długości około 90 km. Poza tym gęsta sieć dróg prowadzących do wysoko położonych przysiółków również bardzo dobrze nadaje się do uprawiania tej formy rekreacji.  Większość tras Beskidu Sądeckiego przebiega lasami, od czasu do czasu wychodząc na widokowe polany. Ma to swój ogromny urok, zwłaszcza w skwarne, letnie dni.  Pamiętać jednak należy, że do przejechania na rowerze kilkunastu lub nawet kilku kilometrów podjazdu trzeba mieć dobrą kondycję i trochę doświadczenia w jeździe terenowej. Dla tych, którzy są po raz pierwszy z rowerem w górach polecamy trasy drogami asfaltowymi wzdłuż rzeki Poprad, lub bocznymi dolinami w górę wsi Kokuszka, Łomnica lub Wierchomla. Kosarzyska lub Wierchomla. Najprostszą receptą, aby zasmakować prawdziwej przygody z kolarstwem górskim jest wyjechanie na górę kolejką krzesełkową w Wierchomli i poruszanie się szlakiem prowadzącym szczytami górskimi.
Aby wybrać trasę odpowiadającą swoim możliwościom trzeba wcześniej zapoznać się z zastosowaną
w przewodnikach 4-stopniową skalą trudności. Bez korzystania z przewodnika,
trudno określić samemu skalę trudności trasy, ponieważ oznaczenia i kolory tras w terenie nie są związane ze stopniem trudności.

Wycieczka rowerowa może być więc:

łatwa - taka, do której pokonania nie będą potrzebne specjalne umiejętności techniczne i kondycja fizyczna;
nieco trudna - wymaga pewnych umiejętności technicznych i dość dobrej kondycji fizycznej.
Jej przejechanie dla osób nie jeżdżących regularnie na rowerze może być męczące;
trudna - jest przeznaczona dla osób mających dobrą technikę jazdy i przygotowanych do dużego wysiłku fizycznego.

Wiele odcinków na niej może być zbyt trudnych do przejechania dla początkującego rowerzysty;
bardzo trudna - czeka na najlepszych. Konieczna jest bardzo dobra technika i przygotowanie kondycyjne.
Do popularnych tras rowerowych na terenie gminy należą:

Kosarzyska - Zaczerczyk - Piwniczna - dł.trasy 10,5km; różnica poziomów 270m, stopień trudności - trudna
Sucha Dolina - Obidza - Rogacz - Niemcowa - Błankowa - Kosarzyska - dł.trasy 18km; różnica poziomów 580m; stopień trudności - bardzo trudna
Sucha Dolina - Zwór - Świni Groń - Piwowarówka - Piwniczna - dł.trasy 11,5km; różnica poziomów 360m; stopień trudności - bardzo trudna
Piwniczna - Łomnica Zdrój - Jarzębaki - Piwniczna Zawodzie - dł.trasy 15,5km; różnica poziomów 340m; stopień trudności - nieco trudna
 Piwniczna Zawodzie - Głębokie - Rytro ruiny zamku - Piwniczna - dł.trasy 15km; różnica poziomów - 150m; stopień trudności - nieco trudna.

 

Tym najbardziej zaawansowanym proponujemy dłuższe trasy:
Krynica - Słotwiny - Przysłop - Runek (1080 m) - schr. "Bacówka Nad Wierchomlą" - Jaworzynka - Szczawnik - Muszyna - Krynica   - dł. trasy 36,6 km; różnica poziomów 840 m; czas przejazdu 3:20 h; stopień trudności - trudna
 
Piwniczna - Obidza (930 m) - grzbiet Małych Pienin - Szczawnica - Jaworki - Obidza - Piwniczna   - dł. trasy 58,5 km; różnica poziomów 1260 m; czas przejazdu 5:40 h; stopień trudności - trudna
 
Muszyna - schr. "Nad Wierchomlą" - Pusta Wielka (1061 m) - Żegiestów - Palenica - rez. "Las Lipowy Obrożyska" - Muszyna  - dł. trasy 36,0 km; różnica poziomów 860 m; czas przejazdu 4:20 h; stopień trudności – bardzo trudna
 
Krynica - Tylicz - Muszynka - Okopy Konfederatów Barskich - Dubne - Leluchów - Muszyna - Krynica   - dł. trasy 53,6 km; różnica poziomów 840 m; czas przejazdu 4:40 h; stopień trudności - trudna
 
Szczawnica - schr. pod Bereśnikiem (773 m) - Dzwonkówka (983 m) - Jaworzynka (936 m) - Okrąglica - Brzyna - Obidza - Piwniczna-Zdrój - Wierchomla  - dł. trasy 41,2 km; różnica poziomów 1320 m; czas przejazdu 4:00 h; stopień trudności - trudna
 
Rytro - Wielki Rogacz (1182 m) - Obidza - Eliaszówka (1023 m) - Piwniczna-Zdrój - Wierchomla  - dł. trasy 35,0 km; różnica poziomów 950 m; czas przejazdu 4:00 h; stopień trudności – bardzo trudna
 
Krynica - Czarny Potok - Jaworzyna Krynicka (1114 m) - Runek - Hala Łabowska - Hala Pisana - Makowica - Rytro  - dł. trasy 33,3 km; różnica poziomów 810 m; czas przejazdu 3:30 h; stopień trudności - trudna

 

 

 

Turyści zmotoryzowani


Turyści zmotoryzowani przebywający w Piwnicznej - Zdroju oprócz przepięknych gór i lasów, wód mineralnych i rzeki Poprad mają do dyspozycji arcyciekawą okolicę pełną osobliwości przyrody, zabytków o ciekawej historii i współczesnych urządzeń pomagających w zwiedzaniu lub służących do atrakcyjnego spędzania czasu.

 

W zasięgu jednodniowej wycieczki (w promieniu do 100 km) dostępne są między innymi:

 

Pasma górskie:
Pieniny, Tatry Wysokie, Słowacki Raj,

Jaskinie:
Bielańska, Dobszińska, Ważecka

Zamki:
w Starej Lubowni, Niedzicy, Kieżmarku, Spiskim Podgrodziu, klasztor - Czerwony Klasztor

Ruiny zamków:
w Rytrze, Czorsztynie, Muszynie, Plavcu

Skanseny:
w Nowym Sączu i Starej Lubowni

Zabytkowe miasta:
Stary Sącz, Nowy Sącz, Krynica, Szczawnica, Bardejów, Preszów, Lewocza, Kieżmark, Poprad (Spiska Sobota)
Koleje linowe:
Krynica, Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec, Strbskie Pleso

Zjeżdżalnie:
W Szczawnicy, Kluszkowcach, Krynicy

Kąpieliska termalne:
Vrbov, AquaCity Poprad, Rużbachy VyżnePRZYKŁADOWE WYCIECZKI:

 

„ Słowackie Pieniny ”
Piwniczna - Zdrój – Stara Lubownia (zamek ,skansen) – Lesnickie sedlo (panorama, spacer) – Lesnica (przełom Leśnego Potoku, przełom Dunajca, restauracja) – Czerwony Klasztor (muzeum, najpiękniejszy widok na Trzy Korony, wejście w przełom Dunajca)

" Wysokie Tatry "
Piwniczna - Zdrój - Tatrzańska Kotlina (Jaskinia Bielańska) - Tatrzańska Łomnica ( kolej gondolowa Skanate pleso, kolej wisząca na Łomnicki Szczyt (2635 m npm.), kolej krzesełkowa na Łomnicki Grzebień) - Stary Smokowiec ( kolej naziemna na Hrebienok, spacer wzdłóż Zimnego Potoku - trzy wodospady schroniska, restauracje ) - Szczyrbskie Pleso (najwyżej położna miejscowość w Tatrach, ośrodek sportów zimowych (skocznie narciarskie, trasy biegowe i zjazdowe), malownicze jezioro, kolej krzesełkowa czynna cały rok) - Poprad (komleks basenów termalnych).

" Słowacki Raj "
Piwniczna - Zdrój - Hrabušice - Podlesok - wycieczka piesza trasą "Sucha Bela" na Klasztorisko
( schronisko, restauracja ) - powrót Przełomem Hornadu. Czas przejścia 5-6 godz.
W drodze powrotnej możliwy relaks w kąpielisku termalnym we Vrbovie.


 


 

Widok na Tatry Wierchomla latem