Domek w górach do wynajęcia

 

Piwniczna-Zdrój atrakcje

Atrakcje dla dzieci   Aktywny wypoczynek    Turystyka    Ferie zimoweWielkanoc w górach

   

Zapraszamy wszystkich, którym kontakt z naturą nie jest obojętny, ceniących piękno przyrody, ciszę, spokój i aktywny wypoczynek. Czeka na Was wiele atrakcji i miła atmosfera zarówno w całym Beskidzie Sądeckim jak i w naszym urokliwym domku-w-górach-do-wynajęcia. Poniżej proponujemy atrakcje zaczynając od tych w bliskim sąsiedztwie domu, a następnie te dostępne w mniejszym lub większym promieniu jedynie po skorzystaniu z transportu kołowego.

Muzeum regionalne z unikatową kolekcją sprzętu narciarskiego

Muzeum regionalne utworzone w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury (MGOK) w Rynku (5 minut spacerem od domu).


Ekspozycję rozpoczyna wystawa dawnych sprzętów codziennego użytku od rzemieślniczych poprzez narzędzia kołodziejskie, bednarskie, kuśnierskie, szewskie i tkackie, do sprzętu gospodarstwa domowego z dawnych lat. Wszystkie prezentowane narzędzia czarni górale (rdzenna grupa etniczna) robili i nazywali sami, a ich przeznaczenie niejednokrotnie zaskakuje i rozwesela odwiedzających (np. lewarek do wyrywania zębów, drewniany cedzak służący do odcedzania ziemniaków a w nagłej potrzebie wykorzystywany do spowiadania obłożnie chorego, co czyniło, iż spowiedź nabierała rangi, gdy szept przechodził przez małe oczka cedzaka). Zasobny dział etnograficzny, oprócz narzędzi rolniczych i rękodzieł rzemieślników piwniczańskich ukazuje również ludowy strój czarnych górali z gunią i portkami z czarnego sukna oraz kobiecy z katanką i spódnicą tzw. błękiciorą.

W części historycznej ekspozycji mają swoje miejsca fotokopie dokumentów lokacyjnych i reprodukcje przywilejów królewskich. Ich wystawcami byli królowie polscy, poczynając od Batorego. Z 12 pergaminów zachowało się do dziś 10 jako tzw. transumpty, czyli dokumenty zatwierdzające treść uprawnień udzielonych dawnej Piwnicznej oraz zawierające dosłowny tekst dokumentu potwierdzonego. Na uwagę zasługują dokumenty i zdjęcia z okresu przedwojennego i z okresu II wojny światowej (partyzantów, kurierów i Żydów piwniczańskich), zdjęcia członków Koła Dramatycznego (działającego w latach 1936-1961), chórów szkolnych i ludowych oraz zdjęcia, obrazy i płaskorzeźby miejscowych malarzy i rzeźbiarzy m.in. E. Gruceli, T. Kuliga, S. Lebdowicza, A.Dulaka, W. Kotarby, J. Broniszewskiego, W. Lebdowicza, W. Dutki, J.Gruceli.

Na szczególną uwagę zasługuje największa w Polsce i jedna z cenniejszych na świecie kolekcja sprzętu narciarskiego i starych nart, obejmująca w sumie 300 eksponatów z różnych krajów. Najstarsza w kolekcji narta pochodzi z połowy XVIII wieku, a najmłodsza to narta podarowana przez Adama Małysza. Oprócz nart w kolekcji jest również ikonografia, która opowiada o historii narciarstwa w ogóle, liczącej prawie 5 tys. lat.

Platformy widokowe

Platformy widokowe na Węgielniku-Skałkach to najnowsze inwestycje unijne w naszym miasteczku. Znajdują się od zachodu na horyzoncie nad naszym domkiem do wynajęcia a wejście do Parku zlokalizowane jest przy naszej ulicy, 5 minut spacerkiem od domu. Ma tam też początek zielonego szlaku na Eliaszówkę (1023m npm.). Wejście na Węgielnik jest zabezpieczone stopniami, poręczami na trudniejszych odcinkach, tak, że starsze osoby będą w stanie z łatwością pokonać tę trasę zwłaszcza, że posiada wiele miejsc postojowych, a sama polana Węgielnik jest ciekawym terenem rekreacyjnym z placem zabaw dla dzieci, boiskiem do siatkówki oraz dwoma zadaszonymi altanami na ognisko. Drewno na ognisko przygotowuje nadleśnictwo prowadząc sanitarną wycinkę drzewostanu. Na uwagę zasługuje sama historia miejsca - w średniowieczu było miejscem spania kupców podążających na Węgry, a podczas II-giej Wojny Światowej z racji na dogodną topografię terenu były tam stanowiska do ostrzały samolotów nieprzyjaciela i okopy, które obecnie zrekonstruowano w ramach projektu unijnego.


Wieża widokowa na Eliaszówce (1023m npm.) z mini placem zabaw, rowerowym torem przeszkód, zadaszoną wiatą oraz kilkoma miejscami przystankowymi w drodze to kolejne inwestycje unijne i zlokalizowane są wzdłuż zielonego szlaku turystycznego. Z racji na doskonałe warunki do obserwacji ze szczytu po Polskiej i Słowackiej stronie granicy był on wykorzystywany do patrolowania granic przez żołnierzy WOP-u. W pogodne dni jest doskonale widoczna panorama Tatr.

 

Góra Kicarz rozpościera się od wschodu na horyzoncie nad naszym domkiem w górach do wynajęcia i widoczna z okien z każdej z sypialni. Podobnie jak Giewont:-) posiada swój charakterystyczny najwyższy punkt, którym jest tutaj wieża telewizyjna. Dojście do podnóża góry, gdzie zlokalizowane jest wejście do Parku Zdrojowego otaczającego górę zajmuje raptem 10 minut spacerkiem od domu. 

Pijalnia Artystyczna przy ul. Zdrojowej

Pijalnia Artystyczna przy ul. Zdrojowej (20 minut spacerem od domu) – całorocznie czynna pijalnia wód mineralnych będąca miejscem organizowanych tu imprez kulturalno-rozrywkowych, w które wpisują się m.in. teatr, czy wystawy np. malarstwa, można posłuchać jazzu lub piosenki ludowej. Napijesz się w niej dobrej kawy i zjesz smakowity deser lodowy, zimą w miłej atmosferze ogrzejesz się przy kominku, a szarlotka na ciepło będzie nielada ucztą dla podniebienia.
Podświetlana fontanna przed Pijalnią zachęca wieczorem do odbycia tam romantycznego spaceru. Kolejnymi atrakcjami wokół Pijalni jest amfiteatr, plac zabaw dla dzieci i pole z kamiennymi szachami. Alejkami spacerowymi można udać się do drugiego ujęcia wody mineralnej (wysoki budynek zwieńczony kopułką) i zaczerpnąć tam wody do butelek.

Lekcje jeździectwa konnego i przejażdżki bryczkami

Lekcje jeździectwa konnego i przejażdżki bryczkami („zielone kuligi”) w ośrodku jazdy konnej w Łomnickiem. Ośrodek organizuje również konne wyprawy po górach oraz prowadzi zajęcia z dziećmi z problemami ruchowymi (30 minut spacerem od domu).

Spływ tratwami Doliną Popradu

Początkowa stacja spływu bezpiecznymi łodziami Doliną Popradu zlokalizowana jest przy ul. Gąsiorowskiego 12, 15 minut spacerkiem od domu ). Spływ trwa 1,5 - 2,5 godz., trasa Piwniczna-Rytro ma 10km długości, a łódź mieści 12 pasażerów i 2 flisaków. Bezpieczne łodzie mają bardzo małe zanurzenie (i są niezatapialne!), co pozwala na pływanie przy niskich stanach rzeki. Łódź prowadzi dwóch flisaków, którzy sterują nią za pomocą drewnianych żerdzi. W trakcie spływu można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier.

Dla szukających większej dawki adrenaliny proponujemy wypożyczyć kajak, kanoo bądź ponton i udać się na spływ w wyższy bieg rzeki Poprad, np. do Żegiestowa, gdzie rzeka jest bardziej rwąca. Rafting można uprawiać pod okiem przewodnika-instruktora, a każdy uczestnik spływu pontonowego otrzymuje kask i kamizelkę. Dla osób dorosłych jest to kamizelka asekuracyjna, wspomagająca pływalność, a dla dzieci - ratunkowa, pozwalająca bezpiecznie unosić się na wodzie. Osoby dorosłe muszą byc na tyle sprawne, żeby wiosłować, ale umiejętność pływania nie jest wymagana:-) 

 


Ośrodek sanatoryjny „Limba”

Ośrodek sanatoryjny „Limba” (5 minut drogi spacerkiem od domu) w którym można skorzystać ze specjalistycznych zabiegów nie będąc kuracjuszem ośrodka. Leczone są tutaj dolegliwości związane ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, narządu ruchu i przewodu trawiennego. W ofercie znajdują się między innymi  zabiegi inhalacyjne, różnorakie kąpiele, naświetlania, rozliczne masaże, magnetoterapie, krioterapia i ultradźwięki; gimnastyka indywidualna i zbiorowa, gimnastyka przyrządową. Można tu skorzystać z jaskini solnej.

Zabytki piwniczańskie

Zabytki piwniczańskie, którym poświęciliśmy odrębną sekcję naszej witryny http://dombabcimarii.pl/zabytki

Ośrodki wypoczynkowo-rekreacyjne, SPA

SKI & SPA resort Wierchomla

SKI & SPA resort Wierchomla (jedna z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Polsce, dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania z 11-ma wyciągami, 6km oświetlonych tras, wypożyczalnie nart, szkółki narciarskie, w tym przedszkole dla najmłodszych, najdłuższy w Polsce 4-os. wyciąg krzesełkowy czynny latem, SPA, basen kryty, siłownia, bilard, wypożyczalnia rowerów i quadów, korty tenisowe, boisko do gry w piłkę, kafejka internetowa, dyskoteka, restauracja). Tę restaurację polecamy na niedzielny obiad, uważając ją za najlepszą w okolicy.

Na polanie tuż za hotelem znajduje się park linowy o wysokości 12 metrów z 16 stanowiskami linowymi i ścianą wspinaczkową. Ścianka wspinaczkowa o szerokości 3 m i powierzchni 42 m2 i wysokości 10metrów. Ruchome  drabinki i pajęczyna do wspinania to tylko niektóre elementy tego "małpiego gaju".

Latem można wyjechać wyciągiem Wierchomla I na szczyt Pustej i stamtąd rozpocząć wędrówkę górską z podziwianiem panoramy Tatr i Beskidów, albo odbyć downhillowy zjazd na rowerze.

Paintball w Wierchomli

Paintball w Wierchomli , na polanie przy hotelu– jedno z większych pól do paintballa w kraju, oferuje wyposażenie dla 20 graczy. Można grać wg. Wymyślonych scenariuszy lub do wyeliminowania ostatniego gracza drużyny przeciwnej. Organizator może dostarczyć scenariusz lub nawet sędziować. Całe pole jest ogrodzone specjalną siatką dzięki czemu widzowie mogą czuć się bezpiecznie. 

Downhill i FourCross w Wierchomli

W Wierchomli powstały pierwsze w Polsce profesjonalne trasy downhillowe.  Od kilku lat jest to znane miejsce mistrzostw Polski w tej dyscyplinie sportu. Trasy zjazdowe są różnej długości i charakteryzują się różnym stopniem trudności. Największą ich zaletą jest to, iż wszystkie kończą się przy stacji dolnej kolejki i korzystając z wyciągu można bez wysiłku zacząć zabawę od nowa. Przygotowano tu także trasy do uprawiania skrajnie ekstremalnej dyscypliny jaką jest FourCross rowerowy polegający na zjeździe równoczesnym 4 zawodników. Utrudnieniem jest szereg hopek (podwójnych garbów, które należy pokonać w taki sposób, aby wybijając się z jednej dolecieć na drugą), stolików (płaskich wałów ziemi które swoim wyglądem są troszeczkę zbliżone do stołów), step-up -ów, step-downów i innych rzeczy, które mają na celu w jak największym stopniu utrudnić dojazd do celu. Niedogodnością jest bardzo wąski, bo 4-5m szer. tor, w którym trzeba się zmieścić, a do tego wyprzedzić przeciwników, skakać na hopach i jeszcze dojechać do mety!

Perła Południa w Rytrze

Perła Południa w Rytrze - centrum rekreacyjno-sportowe z basenem krytym i drugim na dworze, kortami tenisowymi, restauracją i karczmą, klubem nocnym z dyskoteką oraz centrum SPA.

Ryterski Raj

 

Ryterski Raj - stacja narciarska, trasy do narciarstwa biegowego, a latem zaprasza do skorzystania z  wyjazdu koleją krzesełkową na szczyt Jastrzębskiej Góry, gdzie czeka na gości fantastyczny taras widokowy, karczma Rogasiowa Chatka oraz dmuchany tor przeszkód dla dzieci a także jedyna w regionie zjeżdżalnia pontonowa "Summertubing". Amatorzy kolarstwa ekstremalnego mogą skorzystać z wypożyczalni rowerów i udać się na wytyczoną tu trasę Downhillową. U podnóży stacji w Oberży pod Aniołami można się posilić i miło spędzić czas. W weekendy organizowane są tam zabawy taneczne, karaoke, wieczory poetyckie oraz spotkania ze znanymi osobami.

 

Park linowy ABlandia w Rytrze

Park linowy ABlandia w Rytrze - znajduje się w przepięknej okolicy, przez Park wije się górski strumień, który wraz z florą i ukształtowaniem terenu tworzy cudowny krajobraz, wręcz wymarzony do wypoczynku i spędzenia wolnego czasu. Park został wkomponowany w ten krajobraz i tak zaprojektowany, aby osoby o mniejszej niż przeciętna sprawności fizycznej mogły przejść całą trasę.
Park linowy to system platform i przeszkód umieszczonych na linach. W parku czekają na Was atrakcje umieszczone na wysokościach: kładki, belki, pętle, siatki i różnego rodzaju zjazdy. Uczestnicy programów linowych uczą się opanowania, odpowiedzialności, technik utrzymania równowagi oraz przełamują barierę leku wysokości czy strachu. Do dyspozycji odwiedzających Park jest zaplecze gastronomiczne, specjalizujące się w daniach z grilla. Podczas przejścia uczestnicy mają do pokonania m.in. "Deskorolkę", "Chomikarnię", Most amazoński", "Lwie obręcze", "Zjazd na drabince", "Równoważnię", "Sky Surfing", "Siatkę", "Szczęki" itp.
Park ten obejmuje instalacje 34 przeszkód linowych na drzewach o łącznej długości przekraczającej 800 metrów oraz. Łącznie trasy w powietrzu liczą blisko 1 km. Trasy linowe są zróżnicowane zarówno pod względem wysokości jak i trudności przeszkód. To wspaniała forma spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu dla każdego. Goście przed wejściem do parku zostają wyposażeni w profesjonalny sprzęt asekuracyjny ( uprzęże, lonże, karabinki, rolkę, kask ) i przeszkoleni z zasad posługiwania się nim. Następnie pokonują dolne stacje treningowe zawieszone tuż nad ziemią, aby później bezpiecznie pokonywać przeszkody na wysokości od 3 do 20 m. nad ziemią. Nad bezpieczeństwem uczestników zabawy czuwają doświadczeni instruktorzy , którzy ukończyli profesjonalne szkolenia obsługi parków linowych.

W skład parku wchodzą:
Trasa treningowa - 4 stacje do nauki systemu asekuracji zainstalowane tuż nad ziemią.
Trasa zielona - Standard - (długość ponad 250 metrów trasy na drzewach) najbardziej uniwersalna trasa przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych licząca 15 przeszkód. Średni czas przejścia (ze szkoleniem) ok. 1h.
Trasa czerwona - Extreme - (długość ponad 300 metrów trasy na drzewach) trasa położona na znacznej wysokości, składająca się z 15 przeszkód o podwyższonym stopniu trudności. Średni czas przejścia (ze szkoleniem) ok. 1,5 h.

Trasa żółta - trasa linowa dla dzieci w wieku 6+, bardzo łatwa, o długości ponad 100 metrów, położona na wysokości 2-3 metrów nad poziomem gruntu, przeznaczona dla początkujących zdobywców parków linowych. Dzieciaki przechodzą trasę w uprzęży asekuracyjnej, pod czujnym okiem rodziców i instruktora!

PowerFAN - skok pionowy z wysokości 13 m. Zamiast elastycznej liny (stosowanej w przypadku bungee) skok jest asekurowany urządzeniem PowerFan, atrakcja dostępna dla dorosłych i dzieci od 4 lat. Pierwsza taka atrakcja w Polsce!!!. Atrakcja dostępna dla grup zorganizowanych-po wcześniejszej rezerwacji.
BigSWING (Piekielne Wahadło)- uczestnik jest wyciągany na wysokość 16 m przy pomocy specjalnego podciągu elktryczno-mechanicznego, a następnie oddaje skok w trajektorii wahadła (lot nad urwiskiem), gdzie bez wątpienia NIE ZABRAKNIE ... bezpiecznej dawki adreanliny... 
Trasa Zjazdowa PAJĘCZAK - (łącznie ponad 250 metrów zjazdów) zjazd ukośny po linie (TYROLKA). Każdy z uczestników wchodzi na platformę, skąd po podczepieniu do specjalnej rolki zjeżdża po linie o długości ponad 160m z dużą prędkością. Energia jest wytracana na specjalnej pajęczynie. W drodze powrotnej na uczestnika czekają równie emocjonujące atrakcje, m.in. zjazd na pajęczynie.
Trasa "JUNIOR" - trasa znajdująca się na znacznie niższej wysokości (1 do 2m nad poziomem terenu) niż trasa niebieska. Na drzewach zamontowane są platformy z domkami, które uatrakcyjniają zabawę dzieci. Wszystkie przeszkody są zabezpieczone specjalnymi siatkami asekurującymi przed upadkiem. Podróżowanie po trasie nie wymaga korzystania z dodatkowego sprzętu asekuracyjnego. Konstrukcja trasy rozwija zmysł równowagi oraz dynamiczną koordynację ruchów. Trasa przeznaczona dla dzieci (pow. 3 roku życia).

Kula wodna - sprawdzian utrzymywania równowagi w chodzeniu po wodzie:-)

Kula zorbing - toczenie się razem z kulą po terenie pochyłym, będąc zapiętym wewnątrz kuli, i tak można w pojedynkę lub w dwójkę:-)

Sucha Dolina

Sucha Dolina – hotel górski , wyciągi narciarskie o różnym stopniu trudności (większość tras dla początkujących), trasy do narciarstwa biegowego, wypożyczalnia skuterów śnieżnych, SPA 

Wypożyczalnie kajaków i pontonów

Wypożyczalnia kajaków w Młodowie oraz wypożyczalnia kajaków i pontonów raftingowych w Żegiestowie na indywidualne zamówienia organizują spływy kajakowe rzeką Poprad (wraz z transportem i/lub instruktorem)

Wypożyczalnia rowerów w Kosarzyskach

Wypożyczalnia rowerów w Kosarzyskach, (6 km od domu) czynna całodobowo z której można skorzystać, jeżeli okazałoby się, że 8 rowerów, jakie udostępniamy gościom jest niewystarczających.

Pozostałe

Gminny park ekologiczny w Rytrze

Pierwszy w Polsce Gminny "Park Ekologiczny" został utworzony w 1996 roku w celu ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny charakterystycznej dla terenów podmokłych w górach. Na terenie parku występują następujące gatunki gadów: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, padalec zwyczajny, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworódka. Gromada płazów jest reprezentowana przez ropuchę szarą i zieloną, kumaka górskiego, żabę trawną, rzekotkę drzewną, traszkę karpacką, traszkę grzebieniastą, traszkę zwyczajną i traszkę górską. Wszystkie te zwierzęta podlegają prawnej ochronie, a w wielu rejonach kraju zupełnie już wyginęły. Szczególnie rzadkie są dwa gatunki: traszka karpacka - występująca wyłącznie w Karpatach i gniewosz plamisty - rzadki krajowy wąż (niejadowity). W tym miejscu bardzo łatwo (w ciepłej porze roku od kwietnia do września) można obserwować zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę, kumaka górskiego, a w oczkach wodnych traszkę grzebieniastą i zwyczajną. Obserwacja pozostałych gatunków wymaga pewnej wprawy i wytrwałości. Świat roślin jest reprezentowany przez ponad 10 gatunków storczyków, w tym bardzo rzadkiego storczyka kruszczyka błotnego, którego bogate stanowisko występuje na tym terenie.
W drugim etapie rozbudowy parku zostały utworzone trzy przystanki przyrodnicze, które umożliwiają lepsze poznawanie zbiorowisk roślinnych i gatunków zwierząt w okolicy prowadzącej przez park ścieżki dla zwiedzających. Położone w północnej części parku oczko wodne zostało oczyszczone z nadmiaru roślinności wodnej, a wybudowany pomost obserwacyjny (dostępny dla niepełnosprawnych), umożliwił lepszą obserwację zwierząt wodnych.

I przystanek - "Łąka ostrożeniowa"
Jest to typowe, ale niestety coraz rzadsze w górach zbiorowisko roślin porastających podmokłe łąki (zwane młakami). Wśród charakterystycznych roślin porastających podmokłe łąki można łatwo rozpoznać: sit siny, miętę, wełniankę, ostrożenie i liczne storczyki. W okresie letnim nad roślinami unoszą się liczne gatunki ważek i motyli. Podobne środowiska roślinne zanikają z powodu melioracji i obniżania poziomu wód gruntowych. Prace ochronne polegają na podnoszeniu poziomu wody, poprzez budowanie miniaturowych stopni wodnych. Oczka wodne są miejscem rozrodu salamandry plamistej.

II przystanek - "Sukcesja ekologiczna"
Ten przystanek pokazuje charakterystyczną sukcesję - czyli zastępowanie zbiorowisk łąkowych przez las górski. Podmokła łąka jest samoistnie zarastania przez olchę szarą, jarząb, brzozę i świerka. Proces sukcesji ekologicznej przyczynia się do zarastania polan i hal, stanowiących charakterystyczny element Beskidów.


III przystanek - "Odtworzone oczka wodne"
Istniejące w tym miejscu naturalne oczka wodne zostały oczyszczone z nadmiaru roślinności wodnej i pełnią obecnie bardzo ważne funkcje miejsc rozrodu płazów. Właśnie takie zbiorniki wody są niezbędne płazom do składania jaj i rozwoju larw. Bez nich wszystkie gatunki miejscowych płazów przestałyby istnieć. Odbudowane małe stawy są miejscem rozrodu wszystkich płazów występujących na terenie parku.

Rogasiowy szlak w Rytrze

Na terenie leśnictwa Roztoka Mała w dniu 21 października 2005 r. uroczyście otwarto nową ścieżkę turystyczno-przyrodniczą pn. "Rogasiowy Szlak" wraz z parkingiem i placem zabaw dla dzieci. "Rogasiowy Szlak" został opracowany w kilku wersjach - znajduje się na nim 14 opisanych przystanków. Jeden z nich został usytuowany przy stacji narciarskiej “Ryterski Raj “ w Rytrze. Najdłuższa ścieżka ma długość aż 12 km, a najwyższy przystanek znajduje się na Polanie Skałka.

Popradzki Park Krajobrazowy z 14-ma rezerwatami przyrody

Zachęcamy do odbycia spaceru ścieżkami dwóch z 12-tu rezerwatów przyrody Sądecczyzny - "Lasu Lipowego Obrożyska" i Roztoki Ryterskiej. Są to rezerwaty leśne. Pierwszą ścieżkę utworzono w 1990 r. w rezerwacie "Las Lipowy Obrożyska". Jest to jeden z najcenniejszych kompleksów lasu liściastego (grądu) na terenie Beskidów. Położony jest w pobliżu Szczawnika koło Muszyny, na zboczach góry Mikowej. Gatunkiem tworzącym drzewostan jest lipa drobnolistna, której towarzyszy jodła, świerk i buk.
Przyrodnicza ścieżka na terenie Roztoki Ryterskiej znajduje się we wschodniej części pasma Radziejowej. Obejmuje prawie w całości zlewnie potoku Roztoka Wielka. Ścieżka ta ma na celu zapoznanie zwiedzających, głównie młodzież szkolną, z bogactwem przyrodniczym tej części Beskidu Sądeckiego. Stanowi ona poglądową lekcję z biologii, geografii, ekologii, historii osadnictwa, uczy poznawać i chronić przyrodę gór. Na trasie ścieżki wyznaczono 21 przystanków, które pozwalają na zapoznanie się z różnymi gatunkami roślin i zwierząt, z piętrowym układem roślinności, z osobliwościami przyrody nieożywionej, z rozległymi panoramami roztaczającymi się z licznych punktów widokowych.

Oprócz powyższych dwóch rezerwatów najlepiej udostępnionych zwiedzającym na terenie gminy znajduje się rezerwat Wierchomla - w przyszczytowych partiach Pustej Wielkiej. Ochroną objęto tu fragment kompleksu leśnego z udziałem buczyny karpackiej, interesującymi i licznymi wychodniami skalnymi - gruboławicowych piaskowców i zlepieńców oraz obszarem źródliskowym kilku potoczków tworzących Pustą. Rezerwat wyglądem przypomina pierwotna puszczę górską. Rosną tu okazałe drzewa, głównie jodły, których najstarsze okazy uschły lub powaliły się na ziemię lub stoją martwe, służąc jako miejsce gniazdowania dla ptaków dziuplaków. Znaczna część powierzchni rezerwatu zajmuje młode pokolenie lasu. 

Schroniska górskie

Schroniska górskie pozwolą zregenerować siły na szlaku i zasmakować domowej regionalnej kuchni. Trasy do schronisk podajemy w sekcji Turystyka piesza ze wskazaniem stopnia trudności trasy. Są to: Bacówka na Obidzy, Bacówka nad Wierchomlą, Chata Górska „Cyrla”, Schronisko górskie PTTK na hali Łabowskiej, Schronisko na Przehybie, Schronisko na Makowicy. 

Miasteczko Galicyjskie i Sądecki Park Etnograficzny

Niewątpliwą atrakcją jest powstałe w Nowym Sączu Miasteczko Galicyjskie, którego zadaniem jest przybliżać realia życia w Galicji, dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku. Sądecki skansen również zaprasza na wycieczkę w czasie, zaznajamiając z historią zamieszkujących tu grup etnicznych: Górali, Łemków, Lachów, Pogórzan i Cyganów. Można w nim spędzić rodzinnie cały dzień zaglądając do chat, dworów i kościołów przeniesionych z różnych zakątków powiatu nowosądeckiego i ocalonych od zniszczenia, a w przerwach uczestniczyć w pikniku na świeżym powietrzu, wśród lasów i łąk.

Kamianna

Kamianna słynąca jako centrum apiterapii, czyli lecznictwa związanego z hodowlą i wykorzystaniem pszczół – pasieki i muzeum pszczelarstwa 

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

 

Kolej gondolowa na Jaworzynę KrynickąKolej linowa na Parkową Górę w Krynicy

 

Kolej linowa na Parkową Górę w Krynicy


Szlak Architektury Drewnianej

Szlak Architektury Drewnianej w województwie małopolskim liczy 1500 km i obejmuje 237 zespołów architektonicznych: kościoły, cerkwie, kaplice, dzwonnice, spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Wszystkie obiekty na szlaku są oznakowane, a drogę do nich wskazuje ponad 600 drogowskazów.
Do największych skarbów regionu należą kościoły w Sękowej, Binarowej, Lipnicy Murowanej i Dębnie Podhalańskim, które w 2003 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.
Jeden z obiektów szlaku znajduje się w Wierchomli Wielkiej, jest to wspomniana wcześniej dawna cerkiew połemkowska. Kolejne zabytki drewniane, jadąc na południe, można obejrzeć w Muszynie (Złockie, Szczawnik, Milik), Krynicy i Tyliczu.