Domek w górach do wynajęcia

Historia miasteczka

 

 

Założycielem miasta był król Kazimierz III Wielki, który nadał prawa miejskie w 1348 r. Położenie przy ruchliwym trakcie handlowym na Węgry, liczne przywileje królewskie, spowodowały szybki i dynamiczny rozwój miasta. Już w XVIII wieku Piwniczna posiadała sieć wodociągową. Na przełomie XVIII/XIX wieku wybudowano m.in. szkołę, karczmę, pięć młynów, cysternę na wodę, papiernię i szpital.

W latach roku 1876 zakończono budowę kolei Nowy Sącz – Muszyna, a przystanek kolejowy w Piwnicznej powstał jednak dopiero w 1908 r. W 1884 r. pojawili się pierwsi kuracjusze, tuż po tym jak odkryto źródła wód mineralnych. Piwniczna stała się też wkrótce znanym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym. W 1906 wytyczono pierwszy szlak turystyczny, wiodący z Piwnicznej do Szczawnicy.

W 1912 roku w mieście założono naftowe oświetlenie (8 latarni), a w 1918 roku wybrukowano ulice dzielnic: Równia, Zatyłki oraz drogę z Rynku na przystanek kolejowy. Wybudowano społecznie drewniany most na Popradzie, tartak parowy, aptekę i liczne pensjonaty. Wzmagający się napływ kuracjuszy aktywizował zarząd miasta do rozbudowania uzdrowiska. W wyniku tego wybudowano łazienki kąpielowe. W uzdrowisku rozpoczął pracę pierwszy lekarz zdrojowy, pielęgniarka i masażystka. Atrakcją dla kuracjuszy były zabawy i festyny. 

W czasie okupacji przez miasto prowadził szlak kurierski na Węgry (Warszawa - Nowy Sącz -Budapeszt przez Kosarzyska, Suchą Dolinę i Eliaszówkę), na terenie piwniczańskich lasów powstały grupy dywersyjne i partyzanckie. W dowód uznania za wkład włożony w walkę z niemieckim okupantem, Miastu i Gminie Piwniczna został przyznany przez Radę Państwa PRL w dniu 18 października 1986 roku Krzyż Walecznych.

Chcącym zgłębić historię miasteczka polecamy opracowania historyczne znajdujące się w naszej biblioteczce domowej.