Atrakcje dla dzieci
Dzieci mogą korzystać z kilku placów zabaw znajdują-
cych się w miasteczku (np. ul. Szczawnicka lub przy
Pijalni Artystycznej). Na szczególną uwagę zasługuje
najnowsza inwestycja sfinansowana ze środków EU -
kompleks rekreacyjny przy bulwarze nadrzecznym. Skła-
da się on z miejskiego ogródka jordanowskiego, ogól-
nodostępnego wielofunkcyjnego boiska, skate parku,
kręgli na świeżym powietrzu oraz alejek z ławeczkami
(300m od domu). Dzieci moga jeździć na rolkach
asfaltowymi alejkami parku przy Pijalni Artystycznej,
a swoją przygodę z końmi rozpocząć w ośrodku jazdy konnej na Łomnickim. Niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych są organizowane tam przejażdżki bryczką, kuligi zielone i zimowe, a wycieczka poprowadzona przez piwniczańskiego przewodnika górskiego zaznajomi z legendami i przybliży historie ziemi piwniczańskiej.
Zachęcamy do odbycia przejażdżki Ciuchcią Piwniczańską, która jest nie lada atrakcją nie tylko dla najmłodszych. Przejażdżka pozwala miło spędzić czas i poznać piękne krajobrazy. Stała trasa ciuchci piwniczańskiej w lipcu i sierpniu (5 kilometrów) to: RYNEK w Piwnicznej – stacja narciarska „Kokuszka” – RYNEK w Piwnicznej. Odjazdy w lipcu i sierpniu z przystanku - RYNEK w Piwnicznej o godz. 15.00, 16.00, 17.00 w soboty i niedziele. Od poniedziałku do piątku jazdę można zamawiać telefonicznie . Organizowane są przejazdy indywidualne i grupowe, a na życzenie mogą być uzupełnione imprezą plenerową (grill, ognisko) przy dźwiękach muzyki. Trasy przejazdu do Łomnicy i Głębokiego połączone są z degustacją wód mineralnych.
W obrębie parku linowego ABlandia w Rytrze występują specjalnie zaprojektowane i wykonane trasy linowe dla najmłodszych. Trasa „Junior”/Wyspa piratów obejmuje 14 przeszkód dla maluchów o długości ponad 150 m a wszystkie przeszkody są zabezpieczone specjalnymi siatkami asekurującymi przed upadkiem. Na drzewach zamontowane są platformy z domkami, połączone trasami linowymi. Konstrukcja trasy rozwija zmysł równowagi oraz dynamiczną koordynację ruchów. Poprzez zabawę dziecko uczy się odpowiedzialności - uczy się mierzyć siły na zamiary. Atrakcja dostępna dla dzieci od lat 3. Dla dzieci od wzrostu 110cm proponuje się z prawdziwego zdarzenia!!! trasę linową Żółtą - położoną na wys. 2-4 m którą dziecko przechodzi w uprzęży asekuracyjnej. Nowością tego sezonu jest kula wodna -atrakcja dostępna dla każdego, bez granic wiekowych. Każdy może spróbować swoich sił w chodzeniu po wodzie:-)
Ciekawą lekcją historii będzie dla dzieci zwiedzenie okopów i stanowisk ostrzału altyleryjskiego z czasów II-giej wojny światowej zrekonstruowanych w parku na Węgielniku-Skałkach. Tam też będą mogły zagrać na boisku w siatkówkę, podziwiać widoki z platformy zawieszonej na skale i spędzić czas biesiadując z rodzicami pod jedną z zadaszonych altan grilowych. Drewno na ognisko przygotowują leśnicy prowadząc sanitarną wycinkę drzewostanu. Tam też znajduję się plac zabaw dla dzieci z nawiązaniem do charakteru miejsca (w stylu militarnym).
Rzeka Poprad, mimo, że górska, należy do bezpiecznych. Jest płytka, a nurt, nawet w miejscach bystrzyn, nie stwarza zagrożenia. Dlatego spływy Popradem dostępne są również dla dzieci. Umiejętność pływania nie jest konieczna.
Wszyscy uczestnicy spływu otrzymują kaski oraz kamizelki. Dzieci - kamizelki ratunkowe z kołnierzem pozwalające bezpiecznie unosić się na wodzie.
Kolejną nową inwestycją jest kąpielisko na Radwanowie - z basenami i zjeżdzalniami, które otworzyło swoje podboje w tym roku.
Zimą z myślą o dzieciach funkcjonują specjalne szkółki narciarskie z bezpiecznymi, odgrodzonymi trasami dla dzieci. W Wierchomli i Kokuszce działa sezonowe Przedszkole Narciarskie (2 lub 5 godz. dziennie), w ramach którego dzieci w wieku od 5 lat uczą się jeździć na nartach, ale też i bawią się. Rodzice mogą zostawić swoje pociechy pod fachową opieką i udać się na stok lub do SPA. Tam też znajduje się jedyny w okolicy wyciąg dywanowy, gdzie maluch będzie mógł rozpocząć swoja przygodę z narciarstwem.
Piwniczna-Zdrój to nie tylko miejsce aktywnego wypoczynku, to przede wszystkim teren Popradzkiego Parku Krajobrazowego z 12-ma rezerwatami przyrody, zachęcający rodziny do wspólnego odkrywania piękna polskich gór. Spacer po Parku ekologicznym w Rytrze będzie doskonałą lekcją biologii o florze i faunie podmokłych terenów górskich (szczegółowo opisany w sekcji Atrakcje). Na uwagę zasługuje Rogasiowy szlak nazwany tak na cześć Rogasia z Doliny Popradu Marii Kownackiej.
Stopień trudności wielu szlaków turystycznych pozwala na górskie wędrówki jak np. do ruin zamku w Rytrze czy do bacówki na Obidzę nawet z najmłodszymi. Charakter uzdrowiskowy miasteczka sprzyja spacerom z wózkiem po jego kameralnych uliczkach. Wieczorem polecamy udać się na spacer z dzieckiem w wózku pod fontannę, gdzie dzieci szybko usypiają przy szumie rozpryskującej się wody.
Udogodnienia dla dzieci
W Domu Babci Marii znajduje się następujące wyposażenie/udogodnienia pod kątem pobytu z dzieci, które udostępniamy nieodpłatnie:
dwa łóżeczka dla maluchów (jedno drewniane, jedno turystyczne); wózeczek spacerówka, tzw. parasolka; krzesełko do karmienia, wanienkę do kąpieli, podest umywalkowy i nocniczek; małe krzesełka do siedzenia; bujaczek; trampolinę do 40kg; domowa huśtawka; piłkarzyki; kącik dla dzieci z zabawkami i książeczkami; dwa stoliki kawowe w saloniku, które często służą najmniejszym do siedzenia czy rozłożenia warsztatu do malowania; kuchenka mikrofalowa do podgrzewania jedzenia; rowerek 3-kołowy z kaskiem, pełny zestaw narciarski dla najmłodszych do postawienia pierwszych kroków na nartach; sanki; fotelik rowerowy, plastikowa piaskownica-muszla, której pokrywa napełniona wodą może służyć jako brodzik; ogrodzony teren
Imprezy kulturalne
Z myślą o turystach miasto organizuje cykliczne imprezy kulturalne podkreślające walory sztuki ludowej, tradycji regionalnych i folkloru w występach, koncertach, wystawach rzeźby i sztuki miejscowych twórców. Do największych należą odbywające się corocznie w miesiącu sierpniu imprezy plenerowe "Dni Piwnicznej" i „Święto Dzieci Gór”. Z grafika wydarzeń kulturalnych, polecamy spotkanie ze sztuką p. Barbary Krężołek-Paluchowej. To wszechstronny artysta plastyk, poetka; absolwentka wydz. Architektury Wnętrz ASP w Krakowie, malarka członek ZPAP, odznaczona Krzyżem Zasługi za szerzenie kultury w nowosądeckim. Większość zdjęć plenerowych wykorzystanych w niniejszej witrynie jest jej autorstwa i za udostępnienie których w tym miejscu pięknie dziękujemy.
Cykliczne imprezy kulturalne w Piwnicznej:
Styczeń – Przywitanie Nowego Roku – impreza plenerowa na rynku
FERIE Z DOMEM KULTURY, w tym Jasełka i przegląd grup kolędniczych
Niedzielne koncerty kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej i Orkiestry Mandolinowej "Echo"
Konkurs na "Walentynkową" poezję oraz okolicznościową Pamiątkę - luty
Dzień Kobiet - marzec
Konkurs palm Wielkanocnych – marzec/kwiecień
Dzień Dziecka - czerwiec
Święto Miasta- DNI PIWNICZNEJ - lipiec 19-20 lipca 2014 z uroczystościami nadania MGOK imienia Danuty Szaflarskiej, urodzonej w Piwnicznej-Kosarzyskach
Wakacyjne koncerty w Amfiteatrze ul. Zdrojowa
Święto Dzieci Gór - lipiec
Święto pieroga - 16-18 sierpnia 2014 – festyn połączony z degustacją pierogów łomnicańskich
WRZOSOWISKO - 24sierpnia 2014, szóste spotkanie poetów polskich, łemkowskich i słowackich.
Koncert na 100 mandolin - 31 sierpnia 2014
Wrzesień – Dożynki gminne
Rajd szlakiem kurierów - 18 wrzesień 2014
Uroczystości Odzyskania Niepodległości - listopad
Konkurs kolęd i pastorałek - grudzień 2014
|
|