Domek w górach do wynajęcia

Aktywny wypoczynek

Wędrówki górskie

Na turystów pieszych i rowerowych czeka do przebycia 280 km malowniczych szlaków w paśmie Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Dom Babci Marii znajduje się przy krzyżówce szlaków tych dwóch pasm górskich.
Przykładowe trasy górskie i rowerowe podajemy szczegółowo z podziałem w zależności od stopnia trudności w sekcji Turystyka.

 
Spacery

Mniej wytrawnym turystom proponujemy krótsze wycieczki górskie jak np. do ruin XIII wiecznego zamku w Rytrze lub do Bacówki na Obidzy, czy też wyprawę do połemkowskich drewnianych cerkwi o wysokich walorach zabytkowych, obecnie używanych jako kościoły rzymskokatolickie (cerkiew Wierchomla, cerkiew Zubrzyk). Dla osób szukających ciszy i spokoju mamy 10 km alejek spacerowych w Leśnym Parku Zdrojowym (z punktem widokowym na górze Kicarz) oraz w parku otaczającym pijalnię wód mineralnych. Ciekawie można spędzić czas w parku leśnym Węgielnik-Skałki. Wędrówkę po iglastym lesie urozmaicą licznie zaaranżowane miejsca odpoczynku i ujęcie wody źródlanej, a nagrodą za zdobycie szczytu będzie piękny widok rozpościerający się z platform widokowych, w tym jednej zawieszonej na skale.

Miłośnikom ptaków polecamy odbycie przejazdżki kolejką krzesełkową na szczyt jastrzębiej Góry w Rytrze w celu obserwowania z tarasu widokowego licznych gniazd jastrzębi.
Nordic walking można uprawiać pod okiem miejscowego instruktora, lub też samodzielnie przemierzać okoliczne trasy spacerowe.


Zachęcamy do odbycia spaceru ścieżkami dwóch z 12-tu rezerwatów leśnych Sądecczyzny - Roztoki Ryterskiej i "Lasu Lipowego Obrożyska". Szlaki turystyczne wiodące przez szereg dydaktycznych stacji przyrodniczych ukazujących i opisujących unikatowe okazy fauny i flory tworzą wymarzone warunki do wypoczynku z jednoczesną edukacją przyrodniczą.


Jazda konno

Amatorzy jazdy konnej w terenie będą mogli przemierzyć w siodle ciągnące się kilometrami od pasma Jaworzyny Krynickiej aż po pasmo Radziejowej szlaki konne. Lokalny ośrodek jazdy konnej oprócz lekcji jazdy dla początkujących organizuje przejażdżki i rajdy dla doświadczonych jeźdźców, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności jazdy konnej w terenie.

Nad rzeką Poprad

Wędkarzy (Uwaga biorą pstrągi!) i kajakarzy zapraszamy nad rzekę Poprad. Dla szukających pięknych widoków i niezapomnianej przygody proponujemy Spływ Doliną Popradu (przystań wodna bezpiecznych łodzi w odległości 300m). Bardziej odważnym polecamy spływ kajakiem, pontonem czy kanoo. Szukającym ochłody polecamy kąpiel w odkrytych basenach Radwanowa lub Rytra, gdzie oba zbiorniki zasilane są wodą czerpaną z
rzeki i
górskiego potoku.

Gry zespołowe

W obrębie gminy Piwniczna znajduje się kilka ogólnodostępnych obiektów sportowych: boisko do piłki nożnej przy klubie sportowym KS Ogniwo, nowo-oddane do użytku boisko wielofunkcyjne przy bulwarze nad Popradem, boisko do siatkówki w parku Węgielnik-Skałki (wszystkie 5 minut spacerem od domu) oraz boisko do piłki nożnej i piłki siatkowej w Wierchomli Wielkiej

 

Dyscypliny sportowe wymagające specjalistycznego sprzętu

Poszukującym aktywnego wypoczynku, jak i rozrywki proponujemy skorzystać z atrakcji, jakie oferują miejscowe ośrodki rekreacji - Perła Południa i Ryterski Raj w Rytrze lub Ski&SPA Resort w Wierchomli: downhill, wspinaczki w parkach linowych, tenis ziemny i stołowy, pływanie na krytych basenach, zespołowe gry w piłkę, paintball, siłownie, przejażdżki quadami lub samochodami terenowymi, centra odnowy biologicznej, jak i ....kluby nocne. Najbliższy kort tenisowy znajduje się w Sanatorium Limba przy ul. Krynickiej (200m).

Wycieczki samochodowe

Polecamy wycieczki fakultatywne np. do perły polskich uzdrowisk – Krynicy (kolej linowa na górę Parkową, gondolowa na Jaworzynę Krynicką, dom Nikifora, pijalnia z oranżerią, SPA dr. Ireny Eris), Szczawnicy (Wąwóz Homole), Krościenka, Nidzicy (zamek), na Słowacje (aquaparki, gorące źródła, jaskinie i wyciągi narciarskie) lub nawet do Zakopanego (70 km). Wart odwiedzenia jest także Stary Sącz z założonym przez Św. Kingę klasztorem klarysek, będący „miastem-muzeum” z detalicznie odrestaurowanymi ze środków UE uliczkami wokół rynku.

Dla tych, którzy chcieliby trochę zwiedzić, a odpocząć od "kółka" proponujemy wycieczki autokarowe organizowane przez lokalne biuro podróży. Oferuje ono 1-dniowe wyjazdy na Słowację i Węgry z opieką przewodnika, ubezpieczeniem i po przystępnych cenach. Szczegółowy harmonogram wycieczek dostępny z wyprzedzeniem miesięcznym.  Przykładowe wycieczki zawarliśmy w dziale Turystyka.

 

 

Wyciąg czynny latem Downhill Wierchomla Park linowy wierchomla Małpi gaj Wierchomla